21km pre deti
Bežíme deťom na pomoc!

Gabriel Švajda

 

 

"Odmalička sa venujem športu. Na začiatku som hral futbal, neskôr hádzanú a nakoniec som sa dostal k behu. Ako dorastenec a junior som behával krátke trate t. z. od 1 500 m — 5 000 m. V týchto disciplínach som sa stal majstrom a vicemajstrom Slovenskej republiky. Ako junior som viackrát pretekal medzi mužmi. Mojim prvým klubom bol AC Nové Zámky. Z AC Nové Zámky som prestúpil ako najlepší juniorský bežec do ŽP Šport Podbrezová. Presadzovať som sa začal aj v zahraničí, kde som prestúpil na 3 roky do anglického klubu Colchester & Tendring Athletics Club. V zahraničí sa stali mojimi disciplínami behy na dlhé trate. Aj v Anglicku som konkuroval najlepším bežcom. Po návrate zo zahraničia som prestúpil do BMSC Bratislava. Mojim doterajším klubom je Adidas runners Bratislava.

Okrem pretekania sa venujem aj propagácii športu medzi deťmi. Chodím na rôzne prednášky a zúčastňujem sa aj na charitatívnych podujatiach. Objavujem sa v médiách a v tlači. Mám veľa fanúšikov na sociálnych sieťach, ktorí ma sledujú a fandia mi.

Rok 2016 bol pre mňa najúspešnejší, vyhral som celosvetový beh Wings for Life, stal som sa tvárou tohto celosvetového projektu a vrcholom tejto sezóny bol majstrovský titul v maratóne, na ktorý som čakal dlhých 15 rokov. V roku 2018 som vyhral maratón v Lipsku."

Najväčšie úspechy:

  • 7. miesto ČSOB Marathon 2015 (čas 2:36:08, najlepší Slovák)
  • 6. miesto Leipzig Maraton, Nemecko 2015 (čas 2:29:56, do 1. 10. 2015 slovenský výkon roka)
  • 3. miesto Wings for Life 2015 1. miesto Wings for Life 2016
  • 1. miesto Leipzig Maraton 2018 2. miesto Ohrid Maraton (Macedónsko)
  • 1. miesto Rajecký polmaratón
  • 3. miesto na Majstrovstvách Slovenska 2015 v maratóne — Medzinárodný maratón mieru v Košiciach
  • 1. miesto na Majstrovstvách Slovenska 2016 v maratóne — O2 Maratón Banská Bystrica

Doterajšie atletické kluby:

AC Nové Zámky, ŽP Šport Podbrezová, Colchester & Tendring Athletics Club, BMSC Bratislava, OŠG Nitra, Adidas runners Bratislava